Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych

  • Linki społecznościowe:

Przegląd

  • Data założenia 1 stycznia, 1900
  • Sektory Instytucja
  • Opublikowane oferty 1
  • Odsłon 29
  • Founded Since 1850
Bottom Promo

Company Description

Geneza
Transformacja ustrojowa ożywiła społeczeństwo. Jak grzyby po deszczu powstają organizacje społeczne. Inwalidzi, dotąd zamknięci w domach i spółdzielniach inwalidów otwierają drzwi do świata ludzi zdrowych. Zagradzają im drogę bariery architektoniczne i społeczne. Powstaje samorząd terytorialny, do którego kompetencji należy też rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Potrzebna jest silna reprezentacja osób niepełnosprawnych, która zadbałaby o ich interesy. W kilku miastach powstają Rady Konsultacyjne Osób Niepełnosprawnych – najbardziej aktywna jest rada w Bydgoszczy. Zapada decyzja o utworzeniu takiej rady w Elblągu.
Pierwsza Rada
Na zaproszenie Teresy Bocheńskiej – członka Fundacji im. Matki Teresy z Kalkuty i radnej oraz Karola Kowzana – działacza Towarzystwa Walki z Kalectwem na spotkanie 25 czerwca 1992 r. przybywają przedstawiciele 28 organizacji, placówek i instytucji działających w Elblągu na rzecz osób niepełnosprawnych. Podjęta zostaje decyzja o utworzeniu Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.
ERKON jako związek stowarzyszeń
Członkowie założyciele:
Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty
Klub Młodzieży Niepełnosprawnej „Nie jesteś sam”
Elbląski Klub Wzajemnej Pomocy Emerytów i Rencistów
Pierwszy Zarząd:
Prezes – Karol Kowzan
I wiceprezes – Teresa Bocheńska,
II wiceprezes – Henryk Biskupski
Pierwsze osiągnięcia
Zawiązuje się współpraca z samorządem, z Radą Miejską. W maju 1993 r. odbywa się sesja Rady Miejskiej, pod przewodnictwem Wiktora Daszkiewicza, poświęcona problemom osób niepełnosprawnych. Podjęte zostają uchwały o zobowiązaniu Zarządu Miasta do opracowania programu likwidacji barier architektonicznych w mieście oraz programu integracji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w przedszkolach i szkołach samorządowych. Obydwa powyższe programy zostają opracowane i przyjęte. W maju 1993 r. w Elblągu z inicjatywy Karola Kowzana świętowano I Europejski Tydzień Walki z Dyskryminacją i o Równe Prawa Osób Niepełnosprawnych zwany później Tygodniem Osób Niepełnosprawnych – „TON” im. Ewy Sprawki, który staje się elbląską tradycją. W październiku 1993 r. zostaje podpisanie porozumienia z prezydentem Józefem Gburzyńskim o powołaniu niezależnego stanowiska konsultanta osób niepełnosprawnych i utworzeniu biura konsultanta. Konsultantem zostaje Ewa Sprawka. W lutym 1994 następuje otwarcie biura konsultanta, które pełni jednocześnie funkcję biura poradnictwa dla osób niepełnosprawnych. W tym samym roku zainicjowana zostaje także kampania na rzecz utworzenia Miejskiego Centrum Rehabilitacji, zakończona sukcesem.
Pierwsze projekty
Pierwszy grant z funduszu Phare na prowadzenie biura koordynatora organizacji pozarządowych województwa elbląskiego, organizacja zdobywa w 1995 r. Koordynatorem zostaje Arkadiusz Jachimowicz, w tym czasie powstaje również Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Lata 1997-1998 przypadają na koordynację projektu, finansowanego przez Akademię Rozwoju Demokracji pn. „Rozwój społeczny miasta i gminy Olsztynek” na budowanie federacji organizacji osób niepełnosprawnych. Z inicjatywy Ewy Sprawki w 2000 r. powstaje agencja pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych, która zapoczątkowała działalność ERKON w obszarze zatrudnienia osób niepełnosprawnych i doprowadziła do dzisiejszych sukcesów w dziedzinie zatrudnienia wspomaganego. W 1999 r. swoje podwoje otwiera Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Pierwsze wykłady gromadziły zaledwie 40 słuchaczy. Dziś jest ich ponad 300. W 2002 r. powstaje związek stowarzyszeń Banku Żywności. Współzałożycielami zostają: TPD, Regionalne Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadami Słuchu. Dwa lata później z pomocą ówczesnego Prezydenta Miasta Henryka Słoniny, udaje się założyć Zakład Aktywności Zawodowej. Warto wspomnieć, że miasto zastosowało tu po raz pierwszy klauzulę społeczną, zlecając ZAZ przygotowywanie posiłków dla klientów MOPS. W ZAZ znalazło zatrudnienie 25 osób niepełnosprawnych, ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Prezesi
1992 – wrzesień 1993 Karol Kowzan
Wrzesień 1993 – kwiecień 1996 Józef Łuszczak
Kwiecień 1996 – Zbigniew Puchalski
2018 – Barbara Gąsak
Nagrody i osiągnięcia
W 2005 r. ERKON rozpoczyna realizację projektu „Przez Indywidualne Ścieżki Zawodowe – powrót osób niepełnosprawnych na rynek pracy” (Działanie: 1.4 Integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych), dotyczący wsparcia osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na otwartym rynku, za który 2 lata później zostaje laureatem konkursu „Dobre praktyki EFS”, ogłoszonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, uzyskując tytuł „Najlepsza inwestycja w człowieka 2007″.
W 2008 r. ERKON otrzymuje kolejne wyróżnienie – nagrodę Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za szczególny wkład w realizację idei integracji osób niepełnosprawnych.
Rok 2010 upływa pod znakiem pozyskania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla 75 osób w tym otwarcie 2 spółdzielni socjalnych oraz na realizacji projektu „Działam więc jestem” współfinansowanego ze środków EFS w ramach PO KL. W 2011 r. projekt „Praca się opłaca” zajmuje I miejsce w kategorii „Niepełnosprawni”, zdobywając tytuł „Najlepsza inwestycja w człowieka 2011” w ramach konkursu „Dobre Praktyki EFS 2011”.
Kolejne nagrody przynosi rok 2012. Projekt „Indywidualne ścieżki zatrudnienia” zostaje laureatem i zwycięzcą konkursu „Ambasador EFS 2012 w ramach Dobrych Praktyk PO KL”, organizowanego przez Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Elblągu we współpracy z Departamentem Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, Wojewódzkim Urzędem Pracy w Olsztynie oraz Regionalnymi Ośrodkami EFS w Olsztynie i Ełku. W tym samym roku Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych otrzymuje również Nagrodę Prezydenta Elbląga w kategorii służba zdrowia i pomoc społeczna.
Wyjątkowy dla Naszej Organizacji był także rok 2013, a to za sprawą faktu, że projekt „Indywidualne ścieżki zatrudnienia” zostaje zwycięzcą międzynarodowego, prestiżowego konkursu RegioStars 2013 (Gwiazdy Regionu) w kategorii „Rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu – innowacje społeczne – kreatywne odpowiedzi na wyzwania społeczne”
Z kolei rok 2014 obrodził w dwie nagrody, obie za projekt „Praca = Samodzielność”. Pierwszą, zdobyto w konkursie Regaty Rozwoju: Liderzy Innowacji i Współpracy Ponadnarodowej PO KL 2007–2013 w kategorii „Liderzy Współpracy Narodowej PO KL” . Drugą nagrodą jest tytuł „Dobra praktyka EFS na Warmii i Mazurach” 2014.

Bottom Promo
Bottom Promo
Top Promo

Aktywne oferty pracy od Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych